Tento víkend som sa rozhodol prekvapiť svoju priateľku, ktorá žije v Sydney. Známy mi dohodil lacnú spiatočnú letenku za $100 – normálna cena je $300.

Náš spoločný známy mi pomohol ju vylákať na večeru kde sa s ňou mal stretnúť ale namiesto neho som tam bol ja. Bola veru veľmi prekvapená keďže ma vôbec nečakala. Stálo to za to.

Cestou spať sa však vyskytol menší problém. Môj let bol o 10tej ráno. Je skoro pol ôsmej večer a ja som ešte stále na letisku. Napriek tomu, že let bol každú hodinu, nedostal som sa ani na jeden. Čo sa stalo je to, že letenku ktorú som mal bola dobrá len vtedy ak bude voľné miesto ale keďže boli školské prázdniny a minulý týždeň Veľká Noc – predĺžený víkend, všetko lety boli plné a najskôr by som sa domov dostal zajtra na obed.

Keďže som nechcel čakať, kúpil som si letenku ktorá ma stála $300 – jedným smerom! Nikdy som neplatil viac ako $150 za jednosmerný lístok. Musím priznať, mal na krajíčku. Samozrejme som bol trošku ‘nasrdený’ a tak som sa rozhodol nájsť benefity tejto skúsenosti. Položil som si dve otázky:

1) V momente keď som vnímal, že som stratil $300, kde som získal $300?

2) Ak by všetko prebehlo ako má a ja by som letel o 10tej ráno, aké by boli nevýhody a kde by som prišiel o $300?

Princípy týchto otázok sú:

1) Nikdy nič nestratíme ani nezískame – veci len menia formu z jednej na inú

2) Všetko ma výhody a nevýhody, nech už sa nám stane čokoľvek, vždy to bude mať pozitíva aj negatíva.

Moje odpovede boli rôzne ale tu je niekoľko hlavných bodov

– Zakladám firmu a rozmýšľam, aký servis chcem ponúkať svojim klientom a za akú sumu. Klient dostane to čo zaplatí alebo ako sa u nás hovorí “Nie sme takí bohatí aby sme si mohli dovoliť kupovať lacné veci”. Moja skúsenosť ma teda presvedčila pýtať si férovú cenu, za ktorú dostane klient špičkový servis

– Hodnota času- občas je lepšie zaplatiť viac za niečo čo potrebujete ako čakať na niečo ‘večnosť’ a pritom stratiť kopec času, ktorý je nenávratne preč.

– Ak by som prišiel domov načas, stretol by som sa s kamošom, pozrel nejaký film a nebol taký produktívny

– Nebudem sa na tieto lístky spoliehať v budúcnosti keďže je pre mňa dôležitejšie sa dostať do destinácie na čas ako lacno.

Sydney---Hyde-Park

Sydney – Hyde Park

Pointa celej situácie sa dá zhrnúť asi takto: nie je to o tom, čo sa Vám stane, ale ako sa s tým vysporiadate.

Stalo sa Vám niekedy niečo, čo ste vnímali ako zlé ale o niekoľko mesiacov prípadne rokov ste si uvedomili, že tam bolo aj niečo dobré? Ak áno, zamyslite sa nad nedávnou skúsenosťou, kde vidíte len tú jednu stránku, či už sa jedná o peniaze, vzťah alebo čokoľvek iné.