Vždy ma fascinovali dôvody prečo sa niečo deje a aký to má dôvod ako napr. prečo niektorí ľudia, ktorí prídu do nemocnice hneď ochoria ale doktor ktorý príde do styku s rôznymi pacientami a chorobami denne nie.

Podobne je to aj s peniazmi – prečo toľko ľudí túži byť bohatými ale len veľmi malí percento to dosiahne. Tento dôvod som pred pár rokmi konečne objavil. Hodnoty.

Každý máme určité hodnoty podľa ktorých riadime svoj život. Teraz nemyslím hodnoty ako úprimný, čestný atď. ale hodnoty ako v tom čo radi robíme a čo nám nikto nemusí pripomínať aby sme robili a robíme automaticky a radi. Mne napríklad nikto nemusí pripomínať zaujímať sa o nové technológie, počítače, cestovanie, rešerš a vzdelávanie. To sú veci, ktoré robím denne pretože ma bavia. Naopak ma nebaví varenie, záhradkárčenie, nakupovanie, hranie alebo pozeranie futbalu prípadne iných športov. Tieto veci ma nudia a berú mi energiu namiesto toho aby mi ju dávali a preto ich nechám robiť ľudí, ktorí ich majú radi ako napr kuchárov. Nikoho hodnoty nie sú lepšie alebo horšie a každý si vie zarobiť živobytie robením toho, čo ho baví.

Ako to súvisí s peniazmi? Ak vo Vašich top piatich hodnotách nie sú peniaze, ich akumulácia a správa tak potom budú minuté na to, čo je pre Vás dôležité predtým ako niečo zostane na to aby ste si niečo odložili. Bohatí ľudia naopak platia sebe ako prvým a potom nasleduje všetko ostatné. Hodnoty sa dajú zmeniť aj keď to vyžaduje trocha úsilia (Nič, čo za niečo stojí nie je zadarmo.)

Napíšte zoznam 200 vecí ako by ste využili sumu po ktorej túžite. A teraz tým nemyslím ako ich minúť ale ako ich investovať a zveľadiť aby produkovali ďalšie peniaze. Momentálne máte hodnotu na ich míňanie a nie na ich zveľaďovanie. Toto cvičenie Vám pomôže vidieť a vnímať peniaze inak a taktiež uvidíte možnosti, ktorí ste predtým nevideli keďže sa Vaše hodnoty zmenia.