Včera som mal možnosť vypočuť si českého herca a cestovateľa známeho hlavne z filmov ako Pelíšky, Pupendo a ďaľšie, Jaroslava Dušeka. Štyri dohody je divadelné predstavenie kde p. Dušek rozpráva o starom Toltéckom učení a pridáva vlastné príbehy zo života. Ale pekne po poriadku.

Knihu Štyri dohody napísal Don Miguel Ruiz v 1997 a predal milióny kusov po celom svete a bola preložená do desiatky jazykov. Don je Mexický šaman, ktorý zpracoval do knižnej podoby Toltécke učenie šírené hlavne ústnou formou a sprístupnil ho ľuďom po celom svete.

Prvá dohoda – Mierte slovom presne

Prvá dohoda hovorí aby sme hovorili a používali jazyk, nedokonalý aký je, čo najpresnejšie ako môžeme. To znamená, že ak nám dieťa bude hovoriť, že nevie byť neviditeľné, môže to byť hlavne tým, že naň ziapeme aby zmizlo. A ono to jednoducho nevie. Taktiež to znamená si neubližovať a nezaklínať sa slovom pretože každé jedno slovo má moc, či si to uvedomujeme alebo nie. Preto ako hovoríme so sebou a ostanými má veľký dopad na náš život a taktiež na ľudí okolo nás.

Druhá dohoda – Neberte si nič osobne

Každý má svoj názor a ostaní, tak ako aj my, sú v určitej fázy vývoja. Hľadajú otázky na ktoré sme my už možno našli odpoveď, prípadne naopak. To však neznamená, že ich názor v tom momente a pre ich stav je zlý alebo nejakým spôsobom vadný. Stačí si spomenúť keď sme my mali názory s ktorými sa dnes už nestotožňujeme a možno si ani nechceme pripustiť, že sme im dakedy mali. Ako p. Dušek povedal: “že s ním nesúhlasím, neznamená, že sa s ním musím hádať ako blbec.” Každý má vlasné poňatie vesmíru a preto vníma svet okolo seba a filtruje ho cez svoj vesmír. Stačí sa ocitnúť s domorodcom v džungli, kde je on doma ale “my jsme úplne v prdeli” a uvedomíme si, že tak ako aj my, každý je jedinečný.

Tretia dohoda – Nevytvárajte si žiadne domnienky

Problém s domniekami je, že veríme, že sú pravdivé. Osobne sa mi nedávno na jednom seminári stalo, že som sa spoznal jednou slečnou, zašli sme spolu na obed cez prestávku, porozprávali sme si svoje sny, túžby, ciele v živote atď a po skončení sme si vymenili kontakty s tým, že som sa domnieval, že medzi nami niečo bude a rád by som ju zase čoskoro videl. Na moje prekvapenie som však na druhý deň zistil, že je zasnúbená což som si vtedy nevšimol a domnieval som sa, že je slobodná. A pritom sa stačilo len spýtať!

Ak niečo neviete, spýtajte sa. Môžete sa cítiť hlúpo chvíľu alebo naopak celú dobu pokým nepoznáte pravdu prípadne v sebe živiť nejakú falošnú ilúziu.

Štvrtá dohoda – Robte všetko tak ako najlepšie viete

K tomuto ani nie je príliš veľa čo dodať. Ak na konci dňa môžete na otázku, či ste spravili všetko čo ste mohli a najlepšie ako ste vedeli odpovedať “áno” tak už to byť lepšie nemohlo a nemá zmysel sa tým trápiť. Robte to, čo milujete a milujte to čo robíte. P. Dušek síce nevysvetlil ako to prakticky dosiahnuť ale podľa mňa si zrekapitulujte čo radi robíte, pri čom máte veľa energie a môžete to robiť celý deň bez únavy prípadne čo Váš život dokazuje pretože ako niekto povedal: “Nie to čo hovoríš je pravdou ale to čo naozaj robíš.” Ak teda poviete, že Vaša rodina znamená pre Vás všetko a pritom trávite 17 hodín denne v práci a ani ju poriadne nevidíte tak asi to tak celkom pravda nebude. Aj keď nás síce spoločnosť tlačí do tých sociálnych hodnôt ako rodina atď je veľa ľudí, ktorých napĺňa viac práca, cestovanie a rodina pre nich nie je prvoradá. Bez obáv, všetko je s Vami v najlepšom poriadku.

Na YouTube sa nachádza kompletná nahrávka predstavenie takže ak máte záujem sa dobre pobaviť prípadne sa niečo naučiť a nechce sa Vám čítať knihu, určite si ho pozrite a napíšte čo si o dohodách myslíte v komentároch nižšie.