Bývam v Brisbane v priemernej štvrti niekoľko kilometrov od centra. Hneď vedľa mám suseda, ktorý pracuje pre autobusový podnik, robí počas víkendov a má staršiu malú Toyotu Corollu. Sused naproti má najnovšie Audi Q7, A5 a pekný veľký dom. Ktorý z týchto dvoch je milionárom? Ak ste odpovedali, že ten druhý, mýlite sa.

Sused “autobusár” má sedem nehnuteľností a tento rok ide kupovať ďalšiu. Tie potom ďalej prenajíma, takže mu generujú zisk a taktiež získavajú na hodnote, keďže trh neustále rastie. Sused naproti má svoje “audiny” na lízing a dom si len prenajíma, nevlastní ho. Zdanie klame a nie všetko je vždy také, ako sa zdá.

Skúste napísať (prípadne si len predstaviť), bez toho, aby ste čítali ďalej, päť vecí, ktoré by ste spravili, ak by ste získali milión eur.

 

Uspech nie je vzdy to, co vidime

Ak ste napísali veci ako auto, byt, dom, dovolenku atď., možno to vysvetľuje Vašu finančnú situáciu. Prečo? Ak peniaze, ktoré získate, miniete na veci, ktoré ďalšie peniaze neprodukujú, ale naopak – míňajú, je jasné, že Váš kapitál nemôže rásť. Warren Buffett raz v spoločnosti ďalších veľkých investorov zdvihol z podlahy 5 centov. Na otázku prečo, sa na nich pozrel a povedal: “Toto je začiatok ďalšej miliardy.” Warren totiž nerozmýšľal nad tým, akú hodnotu má 5 centov dnes, ale akú ju bude mať o 10, 20 alebo aj 30 rokov. Pri jeho priemernom ročnom zisku vyše 20% je to okolo 20 dolárov! Pri desiatich dolároch by to bolo skoro 4 000!

Milionár od vedľa (Váš soused je milionář) je taktiež meno knihy, ktorá hovorí presne o podobných prípadoch, aké som mal možnosť zažiť sám s mojimi susedmi. U suseda “autobusára” to začalo rozhodnutím pred 25-mi rokmi, že si každých 5 rokov kúpi jeden dom.

Ako sa rozhodnete Vy?