Práve som dočítal túto zaujímavú knihu, ktorá je pohľadom do života horných “10 tisíc” američanov. Kniha napísaná Thomasom J. Stanley a William D. Dankom je viac výskumom viac ako 20 ročným výskumom v hodnote milióna dolárov.

Kniha sa začína hľadaním milionárom. Autori poslali ľudom, ktorý žili v prepychových vilách, mali veľké autá a boli členmi prestížnych klubov dotazník aby zistili, či zapadajú do ich výskumu. Avšak po obdržaní vyplneného dotazníku zistili, že väčšina z týchto takzvaných milionárov sú v podstate ľudia žijúci od “výplaty do výplaty”, len na oveľa vyššej úrovni. Autá na dlh, pôžičky, peňažné dary od bohatých rodičov atď.

Autori vypracovali vzorec, podľa ktorého zaradili ľudí do dvoch kategórií. Ten vzorec funguje nasledovne.

 

“Vynásobte Váš vek Vašim celkovým domácim prijímom pred zdanením (okrem dedičstva) a vydelte ho 10timi. Toto je suma, ktorú by ste mali mať ak sa chcete stať milionárom.”

 

Príklad: Jeff zarába ročne $55000 pred zdanením a má 38 rokov. Vynásobí teda 55 tisíc tridsiatimi ôsmymi a vyjde mu suma 2,090,000. Tú potom vydelí 10timi, čo je 209 tisíc. Ak sa nachádza vysoko pod touto hranicou, je NAB alebo Nadpriemerný Akumulátor Bohatstva. Ak sa nachádza hlboko pod touto sumou, je SAB alebo Slabý Akumulátor Bohatstva. Samozrejme môže byť ešte okolo danej sumy a vtedy je PAB alebo Priemerný Akumulátor Bohatstva.

“Bohatstvo je to čo ušetríte, nie to čo miniete.”

Z daného vzorcu, niekoľkoročného výskumu a dotazovania sa milionárov zistili, že ľudia, ktorí naozaj majú peniaze a môžeme ich nazývať milionármi žijú väžčinou v dome v ktorom žili keď začínali podnikať, auto kupujú v priemere za 30tisíc, čo je menej ako 1% ich celkového bohatstva(!). Nevlastnia zlaté Visa karty, nepijú drahé víno a finančná nezávislosť je pre nich dôležitejšia ako vystavovanie svojho bohatstva pred druhými. NAB môžu prísť o prácu a nemajú problém žiť životný štýl akým žijú doteraz do smrti. Naopak SAB by v priemere vyžili do dvoch rokov.

Bohatý ľudia sa zvyčajne držia týhto šiestich zásad.

1)   Žijú za menej peňazí ako zarobia

2)   Alokujú svoj čas, energiu a peniaze efektívne tak, aby im prinášali peniaze

3)   Veria, že finančná nezávislosť je dôležitejšia ako ukazovanie svojho majetku

4)   Od rodičov nedostávali žiadnu finančnú „lekársku“ starostlivosť

5)   Ich dospelé deti sú finančne sebastačné

6)   Využívajú príležitosti poskytované trhom

7)   Vybrali si to správne zamestnanie

V Austrálii vyšla niekoľko rokov dozadu reklama, ktorá niečo podobné komunikuje. Je to reklama na banku, ktorá odmeňuje scojich klientov za to, že si šetria peniaze. Spot ukazuje ľudí, žijúcich na vysokej nohe a pritom s vymaxovanou kreditkou, majúcich cez 30 a žijúcich s rodičmi, prípadne žijúcich na konzervách celý týždeň a na konci zájdu za ušetrené na večeru. Pointa spotu je „Minúť viac ako zarobiť proste nedáva zmysel.“ Spot si môžete pozrieť nižšie.

Táto publikácia mi ujasnila a povtrdila, že milionári nie sú vždy len ľudia, ktorí majú najnovšie a najdrahšie auto ale možno práve ľudia, ktorí bývajú vedľa Vás a žijú za menej ako zarobia, robia to čo ich baví a svoje peniaze investujú tak aby sa zhodnocovali, nie naopak. Podobne ako sused Warrena Buffetta, jedného z najbohatších ľudí na svete dlhé roky nevedel, že Warren je miliardár keďže žil v tom istom dome už dlhé roky. Warren našiel to čo ho baví (investovanie) a robí to.

Vybudovanie bohatstva vyžaduje disciplínu, stratégie a plánovanie. Ak nechcete byť ako 60% američanov, ktorí po odchode do dôchodku musia spoliehať na penziu prípadne sú „príťažou“ pre svoje deti, začnite šestriť a budovať svoje bohatstvo už teraz.