Kniha Polia diamantov je prednáška od Russella H. Conwella, rečníka, filantropa, právnika a spisovateľa, ktorý taktiež založil univerzitu vo Filadelfii a Pensylvánii.

Pán Conwell sa však najviac preslávil jeho prednáškou Polia diamantov, ktorú predniesol viac ako 6000 krát po celom svete. Neskôr bola prepísaná a a vydaná knižne a stal sa z nej svetový bestseller. Dnes máte po prvý krát možnosť si túto výnimočnú knihu stiahnuť v slovenčine a úplne zdarma. Nižšie zadajte svoje meno a email, aby som vedel kam Vám ju mám poslať, a kniha Vám bude obratom zaslaná.

Hlavá myšlienka knihy je je že človek sa nemusí obzerať po príležitosti, bohatstve a úspechu niekde v inom meste alebo krajine a všetko čo potrebuje je k dispozícii v jeho blízkom okolí. Napriek svojmu veku má kniha Polia diamantov stále čo povedať aj súčasnému čitateľovi.

“Pred mnohými rokmi, na cestách po prúde riek Eufrat a Tigris som sa ocitol so skupinkou anglických cestovateľov pod vedením staršieho arabského sprievodcu, ktorého sme si najali v Bagdade. Často som si pomyslel ako ten sprievodca pripomínal mnohými povahovými črtami našich holičov. Považoval za svoju povinnosť nielen viesť nás pozdĺž tých riek a robiť to, za čo bol platený, ale tiež zaujať nás príbehmi tak neobyčajnými a záhadnými, starými aj súčasnými, zvláštnymi aj dobre známymi. Mnohé z nich som zabudol, za čo som rád, ale je tu jeden, na ktorý nikdy nezabudnem.

Starý sprievodca viedol na oprátke moju ťavu po brehoch tých starovekých riek a rozprával mi príbeh za príbehom, až kým som sa nepresýtil jeho rozprávania a prestal som počúvať. Nikdy ma nejak zvlášť nerozrušilo, keď ten starý sprievodca vybuchol, akonáhle som ho prestal nepočúval. Ale pamätám si ako si vtedy strhol svoju tureckú čiapku a  švihol s ňou oblúkom do vzduchu, aby upútal moju pozornosť. Videl som ju síce kútikom oka, ale rozhodol som sa nepozrieť sa priamo na neho z obavy, že bude rozprávať ďalší príbeh. A hoci nie som baba, nakoniec som sa predsa pozrel, a hneď ako som to spravil, ponoril sa do ďalšieho príbehu.

Povedal: „Teraz ti rozpoviem príbeh, ktorý si uchovávam pre mimoriadnych priateľov.“ Keď zdôraznil slová „mimoriadni priatelia“, spozornel som a vždy som rád, že som tak spravil. A naozaj som úprimne vďačný, že 1674 mladých mužov, ktorí prešli univerzitou s pomocou tejto lekcie, sú tiež radi, že som počúval. Starý sprievodca mi rozprával, že neďaleko rieky Indus žil kedysi staručký Peržan menom Ali Hafed. Povedal, že Ali Hafed vlastnil veľmi veľkú farmu, mal sady, obilné polia a záhrady, mal zúročené peniaze, teda bol bohatý a spokojný muž. Bol spokojný, pretože mal bohatstvo a mal to bohatstvo, že bol spokojný. Jedného dňa navštívil  starého perzského farmára jedného z tých starovekých budhistických kňazov, jedného z múdrych mužov Východu. Posadil sa k ohňu a rozpovedal starému farmárovi o tom, ako bol stvorený náš svet…”

Želám Vám príjemné čítanie.

 

Stiahnite si knihu Polia diamantov zdarma